Інформує Обухівська центральна районна лікарня
КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ “КИЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я" Сибірка Не допустити епідемії! Київ – 2018 |
В Україні зафіксовано випадок сибірки. П’ятеро людей, які брали участь у забитті худоби в селі Міняйлівка Одеської області, госпіталізовано зі специфічними симптомами захворювання шкіри. За результатами лабораторних досліджень, проведених референс-лабораторією Центру громадського здоров'я МОЗ України, в одного хворого підтверджено захворювання на сибірку (шкірна форма, що лікується антибіотиками і не становить такої небезпеки, як легенева форма). Також отримано позитивний результат дослідження м’яса забитої тварини та ґрунту в дворі, де було забито хвору тварину.
Ситуація знаходиться під контролем, захворювання локалізовано в межах одного села - з 30 вересня 2018 року тут введено карантин. Медики обстежують людей, які контактували з хворими тваринами чи вживали м’ясо забитої худоби і спостерігатимуть за станом здоров’я жителів села упродовж 15 днів: щоденно здійснюються обходи домівок для контролю стану здоров’я людей, які потенційно можуть заразитись збудником сибірки. Особам, які мали ризик зараження збудником сибірки, призначається термінова профілактика антибіотиками і за ними здійснюється медичне спостереження.
Такі випадки в Україні хоч останнім часом зрідка, а все ж трапляються. Зокрема, з 30 зареєстрованих за останні 20 років випадків хвороби 7 було виявлено і на Київщині – у 2001 році.
Для недопущення спалаху епідемії сибірки КЗ КОР «Київський обласний Центр здоров’я» рекомендує ряд заходів. З-поміж них: підвищення медичної грамотності населення щодо сибірки шляхом проведення виступів по телебаченню, на радіо, круглих столів, випуском листівок, інформаційних бюлетенів, розміщення інформації на веб-сайтах тощо.
Сибірка — це гостра інфекційна хвороба тварин і людини, збудником якої є споротворна бактерія Bacillus anthracis.
Існує три форми сибірки: шкірна, легенева, кишкова. Переважає шкірна форма, рідше — легенева і кишкова з явищами сепсису (гниття). Спори бактерій сибірки можуть довгий час зберігатись у ґрунті й активізуватися у результаті повені, злив, зсувів.
Людина може інфікуватись від контакту зі шкірою та вовною зараженої тварини або споживаючи інфіковане м'ясо.
Основне джерело інфекції — хворі домашні травоїдні тварини: велика і дрібна рогата худоба. Тварини заражаються, з’ївши траву, інші корми або випивши інфікованої води.
На сибірку найчастіше хворіють люди, які працюють із тваринами та тваринними продуктами — кістками, вовною, шкурою, м’ясом.
Сибірка не передається від людини до людини.
Спори бактерій сибірки можуть роками зберігатись у ґрунті.
Шляхи передавання інфекції:
1. Контактний — через пошкоджену шкіру або слизові оболонки під час догляду за хворими тваринами:
- під час обробки туші, зняття шкури і поховання трупів загиблих тварин;
- із зараженим спорами сибірки ґрунтом під час земляних робіт.
2. Аліментарний — через приготування і вживання їжі з м’яса, отриманого від хворих тварин.
3. Аерогенний (повітряно-пиловий) — шляхом інгаляції спор.
4. Трансмісивний — через укуси комах (ґедзів, мух, комарів).
Інкубаційний період
Середня тривалість інкубаційного періоду захворювання становить 2-3 дні, можливі коливання від кількох годин до 8-14 діб. Захворювання починається гостро: в перші години — температура тіла різко підвищується до 38-40 градусів і виникає слабкість. Зараження крові (сепсис) може розвинутися унаслідок будь-якого способу зараження.
- висока температура;
- загальне нездужання;
- карбункул зі швидким наростанням набряку та свербіж (за ураження шкіри);
- сильні колючі болі у грудях (у разі легеневої форми);
- задуха (у разі легеневої форми);
- діарея з домішками крові (у разі кишкової форми);
- ріжучі болі в животі (у разі кишкової форми);
- блювота з домішками крові (у разі кишкової форми).
Лікування сибірки
Щоб уникнути інфікування сибіркою:
1. Купуйте м’ясо та м’ясопродукти лише в місцях, де якість продуктів контролюють.
2. Люди, які переробляють та реалізують м’ясо, м’ясопродукти чи будь-яку тваринницьку сировину, зобов’язані дотримуватися гігієнічних норм, щоб убезпечити себе та інших.
3. Дотримуйтесь ветеринарно-санітарних правил під час догляду за тваринами.
4. Здійснюйте забій домашньої худоби лише з дозволу ветеринарних працівників.
5. Пам’ятайте про упорядковане захоронення трупів тварин.
6. Ветеринарний контроль хутряної та шкіряної сировини.
7. Контроль захворюваності тварин – запорука того, що інфекція не залишиться непоміченою.
8. Знищуйте заражені останки тварин.
9. Проводьте щеплення тварин проти сибірки.
10. Стежте за отриманням особами, які мали контакт із хворими тваринами або сировиною від хворих тварин, екстреної профілактики антибіотиками.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)