Фітосанітарні вимоги країн – партнерів у міжнародній торгівлі 2025. Встановлення статусу ділянок вільних від регульованих шкідливих організмів
З метою виконання фітосанітарних заходів країн-партнерів України у міжнародній торгівлі, у тому числі й міжнародних договорів України у сфері карантину та захисту рослин, зокрема країн Європейського союзу (ЄС), Євразійського економічного союзу (ЄАЕС), Китайської народної республіки (КНР), Республік Туреччина та Кенії, та інших країн, зменшення кількості надходження нотифікаційних повідомлень про невідповідність фітосанітарним заходам українських об’єктів регулювання, уникнення ризиків запровадження іноземними країнами тимчасових заборон щодо імпорту вітчизняної продукції, а також покращення фітосанітарного стану місць вирощування сільськогосподарської продукції Держпродспоживслужби в Київській області повідомляє наступне:
-
при експорті продукції на світовий ринок українські експортери повинні неухильно виконувати вимоги міжнародних договорів. Насамперед, йдеться про дотримання фітосанітарних вимог країн- партнерів.
В більшості випадків імпорт до країн ЄС, ЄАЕС та КНР можливий тільки за умови походження об’єктів регулювання (зерна злакових, бобових та олійних культур, овочів та картоплі, плодам та ягодам, лісоматеріалів, насіннєвого та посадкового матеріалу тощо), з країни або місця виробництва, визнаних вільними від певних шкідливих організмів.
При намірі експортувати до Китаю зерно ячменю, сої, чи кукурудзи необхідно забезпечити виконання ряду фітосанітарних вимог зазначених в Протоколах фітосанітарних та інспекційних вимог КНР.
Що необхідно для оформлення статусу вільної зони, ділянки або місця виробництва.
Офіційний статус місця виробництва або виробничої ділянки, вільної від регульованих шкідливих організмів встановлюється відповідно до ст.31 Закону України “Про карантин рослин” та “Порядку офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умови офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки” затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.08.2012 № 487.
Для офіційного встановлення статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, суб’єкт господарювання подає до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області пакет документів, а саме:
- заяву про встановлення та/або підтримання офіційного статусу місця виробництва, виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів;
- копію плану земельної ділянки (витяг з документації із землеустрою), на якій планується офіційне встановлення місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів;
- копію документа, який засвідчує право власності або користування (в т. ч. оренди) на земельну ділянку, на якій планується офіційне встановлення місця виробництва або виробничої ділянки;
- документ, що підтверджує внесення плати за обстеження посівів сільськогосподарських, плодових культур, розсадників, промислових садів та інших культур відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року № 1348 “Деякі питання надання послуг Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, органами та установами, що належать до сфери її управління“.
Після отримання заяви на обстеження у вегетаційний період місць вирощування та пакету документів, державний фітосанітарний інспектор проводить обстеження та огляд посівів, під час якого здійснюється відбір зразків. Відібрані зразки направляються до фітосанітарної лабораторії для проведення фітосанітарної діагностики з урахуванням фітосанітарних та інспекційних вимог певної культури.
За результатами обстеження та фітосанітарної експертизи інспектор складає акт обстеження на встановлення фітосанітарного стану, в якому зазначає відповідність або невідповідність фітосанітарних та інспекційних вимог щодо експорту з України.
За результатами обстеження та фітосанітарної експертизи інспектор також складає акт обстеження складських приміщень (місць зберігання зерна) на встановлення фітосанітарного стану, в якому зазначає відповідність або невідповідність Протоколу фітосанітарних та інспекційних вимог щодо експорту з України до Китаю.
Для забезпечення виконання вимог щодо експорту ячменю з України до Китайської Народної Республіки державні фітосанітарні інспектори щорічно офіційно встановлюють та контролюють підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільної від Tilletia controversa.
Зверніть увагу! Здійснювати експорт до Китаю має право суб’єкт господарювання, що включений до Переліку осіб, які планують експорт кукурудзи, сої та ячменю до Китайської Народної Республіки. Також, експорт здійснюється із місць зберігання, що внесені до Переліку місць зберігання, з яких планується експорт.
Для включення до Переліку необхідно звернутись із заявою до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва (вул. Колоскова, 7, м. Київ, 03138).
До заяви додаються документи, що підтверджують проведення фітосанітарних заходів, зокрема:
-
копії актів обстеження, що підтверджують відсутність карантинних для КНР організмів;
-
копія документу, що підтверджує реєстрацію суб’єкта господарської діяльності відповідно до ст. 27 Закону України «Про карантин рослин»;
-
копія документу щодо впровадження інтегрованої системи захисту посівів;
-
копія договорів про наміри щодо закупівлі зернової продукції (для посередників);
-
копії наказів щодо встановлення ділянок, вільних від Tilletia controversa відповідно до Наказу МінАПК від 07.08.2012 № 487 (при експорті зерна ячменю).
Головний спеціаліст відділу карантину рослин та
фітосанітарних заходів на кордоні управління контролю
в сферах насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин
Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області
Катерина ЦИГАНОК